MTR2014: „Mototurizmo ralyje“ – specialus Kultūros paveldo departamento apdovanojimas

Jau šį šeštadienį, rugpjūčio 23 d. daugiau kaip 140 motociklų vairuotojų dalyvaus pažintiniame renginyje po Lietuvą „Mototurizmo ralis“. Susibūrę į komandas po 2 – 5 motociklus, dalyviai planuos individualų maršrutą per organizatorių pateiktus kultūrinius, istorinius, gamtos bei architektūrinius objektus. Ir keliaus tik į tuos Lietuvos kampelius, į kuriuos patiems bus smalsu ir įdomu.

Pasak organizatorių, tarp motociklininkų lankytinų objektų bus ir Kultūros paveldo departamento (KPD) rekomenduoti išskirtiniai paveldo perlai. Už jų aplankymą motociklų vairuotojai bus apdovanoti KPD renginiui įsteigtais knygų apie paveldą komplektais.

„Mototurizmo ralyje“ daugiau atskleidžiama ne sportinė važiavimo motociklu pusė, bet yra siekiama sukurti naują tradiciją, šventę. Šventę, kuri suburtų motociklų vairuotojus ir entuziastus, su šeimomis iš visos Lietuvos keliauti ir pažinti kraštą, jo kultūrą, paveldą, žmones“, – sakė renginio organizatorė Birutė Vaitkutė.

Netradicinis bendradarbiavimas

Pasak Kultūros paveldo departamento direktorės Dianos Varnaitės, džiugu, kai atsiranda tam tikros naujos bendradarbiavimo formos, kaip pavyzdžiui pažintinis „Mototurizmo ralis“ po Lietuvą. Ir tokiu būdu sukuriama dar viena ne eilinė proga aplankyti kultūros paveldą.

„Kultūros paveldas pats sau nebūtų toks svarbus. Jis svarbus tada, kai yra reikalingas visuomenei. Kai jis tarnauja, panaudojamas visų mūsų poreikiams. Kita vertus, paveldas ne mažiau svarbus ir žmonių pilietiniai sąmonei ugdyti, savo tapatybei geriau suvokti. Jeigu kažkada tebuvo ekskursijos, tai šiandien yra visos galimybės ieškoti ir atrasti įvairesnių, labiau įtraukiančių, modernių būdų, kurie priartintų paveldą prie kiekvieno iš mūsų“, – sakė D. Varnaitė.

Vienas iš svarbiausių aspektų, pasak KPD direktorės, kad šis bendradarbiavimas, kuomet keliaujama motociklais, padeda siekti KPD tikslų.

„Tokiu būdu kultūros paveldą lanko jauni, aktyvūs žmonės. Jie ne tik pamato, bet ugdo ir atranda save, taip pat neša patirtį ir dalina kitiems“, – teigė KPD vadovė D. Varnaitė.

Kaip teigė A. Jomantas, nemažiau svarbus momentas, kad „Mototurizmo ralis“ organizatoriai kviečia burtis ir dalyvauti šeimomis. Tokiu būdu galima ir su šeimomis pabūti, ir kartu turiningai bei įdomiai praleisti prasmingą laiką.

„Užkrėsti pažinimu yra labai svarbu. Todėl kuo daugiau į tai įsitrauks jaunų, su fantazija, kūrybiškų žmonių, tuo geriau. Kad tai įvyktų ir taptų dalimi tavęs bei tavo vertybių, turi įsigilinti, pačiupinėti“, – argumentavo KPD Tarptautinių ryšių, ryšių su visuomene ir edukacijos skyriaus vadovas Alfredas Jomantas.

Paslaptis praskleista

Pasak „Mototurizmo ralis“ organizatorės B. Vaitkutės, šiais metais, kaip jau tapo tradicija, lankytini objektai turi vieną bendrą tematiką. Ir ji bus atskleista tik renginio dieną.

„Visgi norime užminti mažą intrigą, todėl atskleidžiame KPD rekomenduotus kultūros paveldo objektus – Pakruojo dvaras, Paežerių dvaras. Taip pat atskiras dėmesys bus skirtas daugiausiai konfesijų priglaudusiam Kėdainių miestui“, – sakė B. Vaitkutė.

Vilkaviškio rajone esantis Paežerių dvaras, stebina puošnia išore bei vertingu ir menišku interjeru. Čia persipina tiek vėlyvasis barokas, tiek klasicizmo laikotarpiai. Rūmus suprojektavo žymus architektas Martynas Knakfusas, Lietuvoje žinomas kaip klasicizmo atstovas.

Vos tik įžengus į rūmų teritoriją pro kaštonų alėja akį patraukia aukštas neogotikinis bokštas prigludęs prie romantizmo stiliaus tarnų gyvenamojo pastato Pakilus į bokštą atsiveria pilnas dvaro kompleksas.

„Man labai įstrigo, kodėl buvo bendromis pastangomis atsirinktas Paežerių dvaras. Lietuvos nepriklausomybes akto signataras Jonas Vailokaitis buvo Paskutinis šio dvaro savininkas prieš antrąjį pasaulinį karą. Kadangi renginio diena Baltijos kelio, šis faktas labai simboliškas“, – pastebėjo KPD vadovė.

Didžiausiame Lietuvos dvare – Pakruojo – verda komercinė veikla: teikiamos apgyvendinimo, maitinimo, salių nuomos, renginių organizavimo, aktyvaus poilsio paslaugos, rengiamos teminės ekskursijos.

Kaip pastebėjo A. Jomantas, be galo svarbus procesas, kad tie dvarai atsigauna. Kad vyksta tų dvarų istorijų pažinimas. Ir kad važiuoti ir susipažinti po truputį tampa kiekvienos bendruomenės ir kiekvienos šeimos reikalas.

„Istorija čia supina visas peripetijas, bėgimus, ryšius su Europa. Ir Italiją, ir Šiaurės Nyderlandus, ir Rusija, Ir Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę. Ir visa tai yra čia pat. Tik reikia sugebėti atverti akis, išlaisvinti polėkį“, – sakė A. Jomantas.