BMW Mototourism Sprint 2019 Vln-Kns maršrutai

Atėjo laikas pasidalinti mintimis apie būsimo ralio kelius. Neskubėkite skaityti, atsisėskite patogiai ir jau dabar mėgaukitės, juk dėl to ir keliausime.

Šių metų tema  – #MažvydoKodas? Bet kas už jos slypi?

Viskas prasideda nuo to, kad šiemet sukanka 100 metų Lietuvos Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai. Švęsdami šią progą keliausime kartu su ralio partneriu – Nacionaline M.Mažvydo biblioteka.

ŠVIETIMO TVIRTOVĖS

Keliaudami kalbėsime ir apie bibliotekas, ir apie patį Martyną Mažvydą.

Pažiūrėsime į bibliotekas ne kaip į knygų saugyklas (juk vis tiek viskas telefone). Pažvelgsime į jas kaip į švietimo tvirtoves ir kultūros židinius. Kaip tikrosios pilys, jos saugojo ir toliau saugo savo krašto istoriją ir žinias, buria vietines bendruomenes. Tai jų misija, nuo kurios viskas prasidėjo seniau ir kas galbūt yra dabar.Pradėsime nuo ralio partnerio – Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos (Dėmesio: Šiemet startas iš ten!). Jonavoje pamatysime, kas buria senjorus ir jaunimą. Lentvaris, Jagėlonys, Palomenė ir ne tik atskleis savo paslaptis, kurių, pasirodo, net vietiniai dažnai nežino. Paparčių bendruomenė iki šiol didžiuojasi senąja Dominikonų biblioteka, nors jos jau nebėra.

mts2019-fb-template-punktai-domininkonai (1)

MARTYNAS MAŽVYDAS vs MARK ZUCKEBERG

O kuo įkvepia pats  M. Mažvydas? Lietuvoje jis paliko nedaug akivaizdžių pėdsakų. Tuomet ieškosime neakivaizdžių. Ar galima prilyginti Mažvydą šių laikų Markui Zuckerbergui, Facebook kūrėjui? Juk Mažvydo išspausdinta pirmoji lietuviška knyga buvo globalios reikšmės projektas. Ir jis stūmė visą tautą į priekį. Atrasime ir kitą panašų projektą: Vievyje Meletijus Smotrickis išleido pirmąją slavų gramatiką, kurioje slypi, galima sakyti, Rusijos mokslo ištakos. Kaune prisiminsime Kazimierą Būga, vieną svarbiausių lietuvių kalbos tyrinėtojų. Jonavos kraštas dar kartą papasakos apie Mažvydo bendražygį, reformatą Abraomą Kulvietį. Įsitikinsime, kad Lietuvos kraštas užaugino ne vieną Steeve’ą Jobs’ą ir Elon’ą Musk’ą švietimo srityje.  

mts2019-fb-template-punktai-vievis

#MažvydoKodas

O dar, Mažvydas kūryboje mėgo palikti užuominas. Neabejojame, kad skaitėte pirmąsias Katekizmo eilutes. Jos parašytos AKROSTICHO stiliumi, kuris buvo mėgstamas dar senovės Graikijos poetų.

SVARBUS PATARIMAS: būtinai sužinokite, kaip ir ką užkoduoja akrostichas ir kaip jį iššifruoti. Jis saugos ne tik #MazvydoKodą, kuris atrakins ne vieną ralio užduotį, bet simbolizuos M. Mažvydo dvasią kiekvienoje užduotyje.

mts2019-fb-lentvario-biblioteka

PIZOS BOKŠTAS

Netikėti keliai nuvedė mus iki Romerių giminės, nuo jų statomų koplyčių iki Lietuviškojo Pizos bokšto. Nuves ir jus.

PAMATYTI TEN, KUR KITI NEMATO

Ar žinote, kad 2019 m. paskelbti „Vietovardžių“ metais. Prieš 160 metų grafas Konstantinas Tiškevičius surengė legendinę ekspediciją Nerimi, kurioje fiksavo krašto istoriją ir etnografiją. Jis buvo ne tik Lietuvos elito atstovas, bet mokslininkas, intelektualas, keliautojas. Ten kur eilinis žmogus nepastebėtų nieko, K. Tiškevičius pamatė ir išgirdo tiek, kad išleido monografiją „Neris ir jos krantai“. Sugebėti įžvelgti ir pamatyti, kur kiti nemato, yra intelektualaus keliautojo savybė. K. Tiškevičiaus ekspedicija buvo atkartota Lietuvos šiuolaikinių mokslininkų, o dabar, kaip INTELEKTUALŪS KELIAUTOJAI,  atkartosite ir Jūs.

mts2019-fb-punktai-ciobiskis

mts2019-fb-template-punktai-domininkonai (2)

KARTU SU EKSPERTAIS

Šiemet ralio maršrutus padeda rengti ir konsultuoja ekspertai Jolita Steponaitienė iš M. Mažvydo bibliotekos,  Informacijos išteklių departamento direktorė,, VU istorikas, archeologas dr.  Aleksiejus Luchtanas, istorike ir kultūros paveldo ekspertė Diana Varnaitė, Aurelijus Balčiūnas iš Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centro, istorikė Rugilė Grendaitė iš Kaišiadorių, Petras Kazlauskas iš Stasiūnų ir kiti vietiniai žinovai, kuriuos sutiksite ralio punktuose.mts2019-fb-Vykintas-Vaitkevicius-ekspertas (2)mts2019-fb-rugile

Tiems, kas perskaitė iki galo, du labai REKOMENDUOJAMI punktai:

  1. Atsiminkite, kad STARTAS nuo Nacionalinės M.Mažvydo bibliotekos.
  2. Jau dabar susipažinkite su M. Mažvydo Katekizmu ir su tuo, kas yra „akrostichas“.

Pabaigai – pirmasis pabandymas: kas užkoduota akrostiche žemiau?

Kai būna noras klausimus užduoti,
Nelauk, kol tau atsakymus parneš.
Yra pasaulyje šiame kitokių būdų
Gyvenimo tiesas visas perprast.
Atversk mane ir džiaugsimės abudu.